Kasvuhoonegaaside ehk KHG arvutamine

Blog Header
Anu Ruul

Anu Ruul

Kestliku innovatsiooni strateeg

Miks peab ettevõtte hindama kasvuhoonegaase ehk oma süsinikujalajälge?

Kestlikkusaruandlus on muutunud keskseks vahendiks, mis võimaldab ettevõtetel näidata oma pühendumust keskkonnasõbralikele ja sotsiaalselt vastutustundlikele tavadele. Üks oluline osa selles aruandluses on ettevõtte kasvuhoonegaaside (KHG) ehk süsinikujalajälje mõõtmine. Süsinikujalajälg on mõõdik, mis näitab ettevõtte tegevusest põhjustatud kasvuhoonegaaside emissioone. Selle jalajälje hindamine võimaldab ettevõtetel analüüsida ja juhtida oma mõju keskkonnale.

Praktilised tööriistad ja KHG jalajälje hindamise juhend:

Süsinikujalajälje ehk KHG jalajälje hindamise juhend

Süsinikujalajälge mõõdetakse skoopide ehk mõjualade kaudu, mis jagunevad kolme kategooriasse, et hõlmata kõiki ettevõtte tegevusega seotud kasvuhoonegaaside heitkoguseid. Siin on ülevaade igast mõjualast ja sellest, mida nad hõlmavad:

Skoop 1
ehk mõjuala 1 – Otsesed heitkogused, mis tulenevad ettevõtte omandis olevatest või kontrollitavatest allikatest:
  1. Energia – Organisatsiooni enda toodetud energia (elekter, soojus, aur).
  2. Sõidukid – Organisatsioonile kuuluvate või liisitud sõidukite kütuse tarbimisest tulenev otsene KHG heide. Andmed saab näiteks kütusekaartide kokkuvõttel (tarnija arve) või läbisõidu kilomeetrite pealt.
  3. Hajusheitmed – Organisatsioonile kuuluvate või liisitud sõidukite kütuse tarbimisest tulenev otsene KHG heide. Andmed saab näiteks kütusekaartide kokkuvõttel (tarnija arve) või läbisõidu kilomeetrite pealt.

Loe lisaks:

Skoop 2
ehk mõjuala 2 – Kaudsed heitkogused, mis on seotud sisseostetud energiaga:
  1. Sisseostetud elektrienergia – Organisatsiooni poolt ostetud elektrienergia sh elektrisõidukites kasutatava elektrienergia tootmisest tulenev kaudne KHG heide (tavaelekter ja/või taastuvelekter). Info saab tarnijalt või arvelt.
  2. Sisseostetud soojusenergia – Organisatsiooni poolt ostetud soojusenergia (nt küte, aur) tootmisest tuleneb kaudne KHG heide. Siin võib arvutada ka muu sisseostetud energiaga (nt jahutus) seotud KHG heitkogust (lokaalne või kaugküte). Info saab tarnijalt.

Loe lisaks:

Skoop 3
ehk mõjuala 3 – Muud kaudsed heitkogused, mis hõlmavad kogu ettevõtte väärtusahelat:
  1. Transport – Organisatsiooni kaupade ja inimeste vedamiseks sisseostetud transpordist tulenev kaudne KHG heide.
  2. Tööreisid – Organisatsiooni tööreisidest tulenev kaudne KHG heide.
  3. Tööle/koju – Organisatsiooni töötajate tööle-koju liikumisest tulenev kaudne KHG heide.
  4. Kodukontor – Organisatsiooni töötajate poolt ostetud elektrienergia (kodukontori tarbeks) on elektritootmisest tulenev kaudne KHG heide.
  5. Jäätmed – Organisatsiooni jäätmete käitlemisega seotud kaudne KHG heide. 
  6. Ostetud tooted – Organisatsiooni poolt aruandeaastal ostetud või soetatud toodete tootmisest tekkinud KHG heide. Toodete hulka kuuluvad nii kaubad kui ka teenused (tarnijatelt võib küsida ostuda seotud eriheitetegureid, kui tabelis puuduvad).
  7. Müüdud tooted – Organisatsiooni poolt aruandeaastal turustatud toodetest tulenev KHG heide. Toodete hulka kuuluvad nii kaubad kui ka teenused.
  8. Finantsinvesteeringud – Siia kategooriasse kuuluvad investorite (st äriühingute) ja finantsteenuseid pakkuvate ettevõtete investeeringutega seotud KHG heitkogused aruandeaastal, mis ei ole hõlmatud mõjualas 1 või 2.
  9. Sõidukikütused – Kui on soov arvesse võtta sõidukikütustest (nii organisatsiooni enda sõidukite, sisseostetud transporditeenuse kui ka tööreiside ja tööle-koju liikumisest) tulenevat ülesvoolu ehk nn well-to-tank (toorkütuse kaevandamise, rafineerimise ja transpordiga) seotud KHG heidet, siis tuleks kasutatud kütuste vastav kaudne heide eraldi arvutada.
  10. Hajusheitmed – Muu tegevusest tulenev hajusheitmete KHG heide.

Loe lisaks:

NB! Vabatahtlikult aruandlusega tegelev VKE võib KHG arvutamisel piirduda Skoop 1 ja Skoop 2 arvutustega.

Mida tähele panna enne KHG hindamist?

Enne KHG jalajälje hindamise alustamist on oluline tähele panna mitmeid olulisi aspekte, et tagada täpsus ja usaldusväärsus:

  1. Enne arvutama hakkamist tuleb määratleda, millised heiteallikad ettevõttele kohalduvad.
  2. Kui mõju on ühe või teise heiteallika puhul väike või ebaoluline, siis ei ole vaja teda arvustusse sisse võtta.
  3. Kui puuduvad usaldusväärsed andmed või vastavad eriheitetegurid, kuid mõju on siiski oluline, võib heiteallika esialgu arvutusest välja jätta, kuid aktiivselt otsida võimalusi teha relevantne ja usaldusväärne arvutus konkreetse heiteallikaga.
  4. Aruandes tuleb põhjendada, mille põhjal on organisatsioonile kohalduvad heiteallikad valitud ja miks üks või teine on välja jäetud.

Eriheitetegurid

Eriheitetegur on arvuline väärtus, mis näitab, kui palju kasvuhoonegaase (näiteks CO2) eraldub teatud tegevuse või aine kasutamise tulemusena. Seda kasutatakse selleks, et arvutada, kui palju heitkoguseid tekib näiteks kütuse põletamisel või elektri tarbimisel.

Siit leiad eriheitetegurite kohta rohkem infot:

Loe rohkem